JAK NA ROZVOJ SMYSLŮ U DĚTÍ?

JAK NA ROZVOJ SMYSLŮ U DĚTÍ, PŘEDŠKOLÁKŮ A ŠKOLÁKŮ?

Rozvoj smyslů a jemné motoriky je klíčový pro celkový vývoj dítěte. Tyto dovednosti jsou nezbytné pro každodenní činnosti, jako je psaní, oblékání a manipulace s malými předměty. Didaktické pomůcky mohou efektivně podporovat tento rozvoj hravou a přirozenou cestou.

Smyslové aktivity

Didaktické pomůcky zaměřené na rozvoj smyslů pomáhají dětem lépe vnímat svět kolem sebe a zlepšovat jejich schopnosti rozpoznávat a reagovat na různé podněty.

 1. Smyslové pomůcky
 • Tyto pomůcky jsou navrženy tak, aby děti mohly prozkoumávat různé textury, tvary a barvy. Obsahují různé materiály, jako je látka, dřevo, kov a plast, které děti mohou ohmatat, porovnávat a manipulovat s nimi.
 • Tip: Smyslové pomůcky (např. Montíkova sada smyslů) obsahují různé předměty a materiály, které stimulují dětské smysly a podporují jejich senzorický rozvoj
 1. Aktivity s vodou a pískem:
 • Hry s vodou a pískem jsou vynikající pro rozvoj hmatového vnímání a jemné motoriky. Děti mohou nalévat, přesypávat a tvarovat, což jim pomáhá rozvíjet koordinaci a sílu v rukou.
 • Tip: Přesypávání – šnek nabízí skvělou možnost procvičit si přesné pohyby a rozlišování tvarů.

 

Praktické aktivity

Praktické aktivity připravují děti na každodenní život a rozvíjejí jejich praktické dovednosti.

 1. Příprava jídla:
 • Aktivity spojené s přípravou jídla, jako je krájení, míchání nebo nalévání, pomáhají dětem rozvíjet jemnou motoriku a zároveň je učí nezávislosti a odpovědnosti.
 • Tip: Podložka pod jídelní set je dobrá pro upevnění stolování a přípravě na jídlo. 

 

 1. Šití a pletení:
 • Šití a pletení jsou vynikajícími aktivitami pro rozvoj jemné motoriky. Děti se učí přesně ovládat jehly a nitě, což posiluje jejich schopnosti soustředění a trpělivosti.
 • Tip: Začátečnické šicí sady mohou obsahovat látky, jehly s tupými hroty a různé vzory k šití.

 

Závěr

Didaktické pomůcky nabízejí řadu nástrojů a aktivit, které podporují rozvoj smyslů a jemné motoriky u dětí. Integrace těchto pomůcek do každodenního učení může výrazně přispět k jejich celkovému rozvoji.

 

Doporučené produkty

2438-2-Photoroom.png-Photoroom 3741-Photoroom.png-Photoroom
Motorická deska - duha plná barevných kuliček Montíkova sada k procvičování smyslů
641-3-Photoroom.png-Photoroom 650-2-Photoroom.png-Photoroom
Montessori psaní do písku + kartičky s písmeny Montessori obkreslovací interhemisférická tabulka
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz